пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co tak nie uwydatni krawędzi trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe plot.

Ogromnie duże, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, zasną w razie potrzeby zasłania okoliczne domy i ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy wolimy ażeby nasze roślinne plot było nadzwyczaj wysokie a jednocześnie wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich redukowanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy linii trawy ewentualnie rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą satysfakcjonująco wzrastać w określonych grządkach, niewielkie drzewa potrafią utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu lub osłonią gołe placki ziemi. Estetycznie przycięty mały żywopłot sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska oraz bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je zgrabne jabłuszka, jakie można przerobić na przetwory.

Niewysokie albo wybujałe roślinne ogrodzenia wolno otrzymać z roślin iglastych.

Niestety, krzewy z tej grupy mogą być dużo bardziej kosztowne niż odmiany liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis pospolity. Przeważnie szeroko się rozrasta i należny go redukować, ale jego przemianę Cis wolno zostawić sam jeden.Powinien się migiem kiełkował zaś ochroni kolumnowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo zacieniony, warto aby żywy parkan rozświetlić kolorowymi skazami. Poniektóre z cienioznośnych gatunków maja wersji o złotawych lub pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum natomiast dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne barwy są najbardziej widocznego w słońcu, atoli nawet w śladu listowie pozostają całkiem jasne, mało co oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий