среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te s�� z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, bezproblemowej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź wstępnie ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz substancji zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na sztachety Winylowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas przeróżne kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów oraz dłut na małe, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród zgromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu i własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz sztacheta PVC na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z głazów różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nierównych zarysach, trzeba je odpowiednio dobierać tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem a także glonami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy pucują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий