понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot alias mówiąc wprost ��ywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. W większości wypadków takie sztachety z plastyku sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie prędko wzrastają oraz mocno gęstnieją. Bez liku uroku maja również takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie plątanina witek albo kwiatami kreują przyciągające spojrzenie obrazki, a ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie są w skwerze, a także nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, ale potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztacheta z PCV zdołają być niesłychanie wysmukłe, lecz trzeba je cyklicznie przycinać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot konstruuje się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, która przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezmiernie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий